Архіваріус та бібліофіл Антоній Мучковський
DOI:
https://doi.org/10.18524/2304-1447.2018.1(19).130264Ключові слова:
бібліофіл, архіваріус, А. Мучковський, Р. Губе, А. Кухарський, університетська бібліотекаАнотація
У статті подано біографічні відомості про життя польського філолога, видавця, архіваріуса та бібліофіла Антонія Мучковського (Мучека) (Antoni Muczkowski (Muciek), 1807–1852). Розкриті особливості його книжкової колекції.
А. Мучковський початкову освіту отримав у Кракові та Познані. Потім він навчався на юридичному факультеті Вроцлавського університету, а в Берлінському університеті вивчав право та філологію. По закінченню навчання А. Мучковський переїхав до Варшави. Спочатку він працював приватним вчителем, а потім вчителем у гімназії. Незабаром А. Мучковський перейшовна роботу в Головний архів давніх королівських метрик на посаду ад’юнкта.Через кілька років за рекомендацією В.-А. Мацийовського А. Мучковський був призначений викладачем грецької й латинської літератур на кафедрі античної літератури Римсько-католицької духовної академії в Варшаві. А. Мучковський, не зважаючи на тяжку хворобу та фінансові проблеми, збирав та досліджував матеріали з історії Польщі. В останні роки життя він працював над «Польським дипломатичним кодексом» («Kodeks dyplomatyczny polski»; Варшава, 1847–1859). Антоній Мучковський був пристрасним бібліофілом, якого знали всі антиквари Варшави. Весь свій прибуток колекціонер витрачав на купівлю книг. Вчений зібрав найкращу на той час бібліотеку в Варшаві, що налічувала близько 12000 назв книг і брошур. Після смерті А. Мучковського бібліотека та інше майно бібліофіла були виставлені на продаж на публічному аукціоні, що проходив у кінці червня 1852 р. Книги та рукописи з бібліотеки А. Мучковського були розпорошені і подальша доля більшості примірників є невідомою. У Науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І. І. Мечникова виявлено більше десятка примірників із книгозбірні Антонія Мучковського. Вони надійшли до фонду у складі двох інших колекцій: Анджея Кухарського та Ромуальда Губе. Книги з цих колекцій влилися до загального фонду бібліотеки та поповнили філологічну, етнографічну, юридичну й історичну літературу. Виявлення книг А. Мучковського з фондів університетської бібліотеки, вивчення формування колекції, історії існування примірників книг та їх особливостей є перспективним напрямком.
Посилання
Knyzhky Antoniya Muchkovskoho u fondi Naukovoyi biblioteky Odeskoho natsionalnoho universytetu imeni I. I. Mechnykova [Books by Anthony Muchkovsky in the fund of the Scientific Library of the Odessa I. I. Mechnikov National University]. Odessa, 2017. Available at: http://liber.onu.edu.ua/pdf/vistavki/Muchkovskiy.pdf (acessed 16 April 2018).
Knyzhkovi znaky yevropeyskykh bibliofiliv u kolektsiyakh universytet·skoyi biblioteky: albom-kataloh [Bookplates of European bibliophiles in the collections of the university library: album-catalogue]. Odessa, 2017, 164 р.
Polski starodruky z kolektsiy universytet·skoyi biblioteky [Polish early printed books from the collections of the university library]. Odessa, 2012, 379 р.
Cmentarz Powązkowski oraz cmentarze katolickie i innych wyznań pod Warszawą i w okolicach tegoż miasta opisal K. Wł. Wójcicki. Warszaw, 1858, t. 3, pp. [4], XI, 264, XLII.
Dziennik Warszawski Poświęcony Wiadomościom Krajowym i Zagranicznym, Literaturze i Sztukom Pięknym. Warszaw, 1852, no 218–219, 221–224, 226.
Kurjer Warszawski. Warszaw, 1850, no 128.
Kurjer Warszawski. Warszaw, 1852, no 95, 147, 167, 182.
Orgelbrand S. Encyklopedja powszechna z ilustracjami i mapami. Warszaw, 1901, t. 10, pp. [4], 601, [1].
Polski Indeks Biograficzny. München, 2004, 1980 p.
Polski słownik biograficzny. Wroclaw, Warsaw, Krakov, Gdansk, 1977, t. 22, 245 p.
Szenic, Stanisław. Cmentarz Powązkowski : zmarli i ich rodziny. Warszaw, 1982, t. 2, pp. 18–19.
Tatarowicz K. Muczkowski. Słownik biograficzny pracowników książki polskiej. Lodz, 1958, pp. 65–68.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Вісник Одеського національного університету. Бібліотекознавство, бібліографознавство, книгознавство
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.
Після публікації автор має право опублікувати свою роботу в будь-якому іншому засобі масової інформації без дозволу редакції журналу, без посилання на журнал, але з повідомленням редакційної колегії журналу про публікацію своєї роботи в іншому засобі масової інформації.
Редакція має право віддати роботу автора на публікацію до іншого засобу масової інформації, але з дозволу автору.